CHP’li Karaca’dan Kuyu Sahibine “Sızıntının İçeriğini Halkla Neden Paylaşmıyorsunuz?”

Denizli’nin Sarayköy ilçesindeki jeotermal kuyu patlamasının ardından gaz salınımı ve akışkan madde sızıntıları günlerce durdurulamadı. Enerji şirketi yetkilileri yalnızca “ruhsatsız kuyu” iddialarına yanıt verirken sorulan tüm sorulara sessiz kaldı. Valilik ve kaymakamlıktan kamuoyuna resmi bir açıklama yapılmadı. Tedirgin Sarayköy sakinlerine, patlamayla ilgili ilk açıklama Sarayköy Belediyesi’nden gelmişti.

“Kamuoyu ile Yazılı Belge Paylaşılsın”

TBMM Başkanvekili ve CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, jeotermal kuyunun önüne giderek kuyu sahibine sorular yöneltti. Kuyu sahibi Halil Pekdemir’le görüşmesinin ardından CHP Sarayköy İlçe Başkanı Mesut Efe ve Sarayköy Belediye Başkanı Mehmet Salih Konya ile birlikte basın açıklaması gerçekleştirdi. Karaca, konunun yargıya taşınması ve kamuoyu ile yazılı belge paylaşılmasını talep etti. Halil Pekdemir sorulan sorular üzerine çıkan gazların, sağlığa zararlı olmadığını öne sürdü. Karaca, raporların kamuoyu ile şeffaf biçimde paylaşılmasını talep etti. “Halk sözlü değil yazılı belge istiyor. Sayın valinin o belgeleri şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşması gerekiyor.” dedi.

“Felaketin Üzerinin Örtülmesine Müsaade Etmeyeceğiz”

Karaca, X hesabından yaptığı açıklamada “Sarayköy ilçemizin Gerali mahallesi yakınlarında patlayan ve 15 günden bu yana devam eden jeotermal sondaj kuyusu patlaması ile ilgili hemşehrilerim çok kaygılı. İlçe başkanımız Mesut Efe, belediye başkanımız Mehmet Salih Konya, yöneticilerimiz, meclis üyelerimiz ve yurttaşlarımızla patlama bölgesindeyiz. Kamuoyu olaya ilişkin sorumlular, havaya 15 günden bu yana salınan gazın içeriği, sulama kanalında biriktirilen akışkanın içeriği, insan sağlığı, çevre sağlığı, tarım arazilerine zarar vereceği iddiaları konularında şeffaf bir şekilde bilgilendirilmiyor. Henüz bir tek sorumlu tespit edilip ifadesine başvurulmadı. Savcılık yerinde bilirkişi eşliğinde bir inceleme yapmadı. Bu çevre felaketinin üstünün örtülmesine izin vermeyeceğimizi, yaratması muhtemel zararların ortaya çıkarılması için sonuna kadar takipçisi olacağımızı ifade ettik.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x