Rusya’da ölenlere “sovyet” anması: Kim bu Müslüm Magomayev

Rusya’nın başkenti Moskova’da Crocus City Hall konser salonu, terör saldırısının hedefi oldu. Elleri otomatik silahlı saldırganlar, salonda rastgele ateş açtı. Onlarca can kaybı ve yaralanma meydana geldi.

Konser salonunun bulunduğu binanın çatısında da yangın çıkarken, çatı bir süre sonra çöktü.

YÜZLERCE KİŞİ ANDI

Rusya’da halk, terör saldırısında hayatını kaybedenleri anmak için, ellerinde çiçeklerle ve mumlarla oluşturulan noktaya akın etti. Ülkede ilan edilen ulusal yas kapsamında Ruslar, konser salonunun dışına ölenlerin anısına çiçekler bıraktı. Bırakılan çiçekler ve kalabalık objektiflere yansırken, saldırıya uğrayan binada enkaz kaldırma çalışması başlatıldı.

Yüzlerce kişi, Sovyet-Azeri şarkıcı Müslüm Magomayev’in ‘Turnalar’ şarkısı eşliğinde terör kurbanlarını andı.

MÜSLÜM MAGOMAYEV KİMDİR

Müslüm Magomayev Sovyet Sinatrası lakabıyla da bilinen efsanevi Sovyetler ve Azerbaycan opera (bariton) ve pop şarkıcısı, besteci; Azerbaycan Halk Sanatçısı (1971) ve SSCB Halk Sanatçısı (1973) ve aynı zamanda Kızıl Bayrak İşçi Nişanı ödülü sahibi.

Finlandiya ve Polonya’daki müzik festivallerindeki başarılı performansının ardından kısa bir süre içerisinde tüm Sovyetler Birliği’nde ve diğer yakın ülkelerde büyük üne kavuşan Magomayev, başta hem Azeri hem de yabancı operalarla müzik kariyerine başladı ve 70’lerde tamamen pop müziğine geçiş yaparak güçlü sesi ve sahne karizmasıyla ününü iki katına çıkardı ve dönemin en ünlü sanatçısına çevrildi.

Sadece 31 yaşındayken SSCB Halk Sanatçısı ününe layık görüldü. 80’lerden itibaren müzik kariyerini aralıklara devam ettirmesine rağmen ününü kaybetmedi. Hayatının büyük bir kısmını Moskova’da geçirdi. 1997 senesinde onuruna güneş sistemindeki bir gezegene 4980 Magomaev ismi verildi ve 2002 senesinde Rusya Devlet Onur Ödülüne layık görüldü. 2008 senesinde kalp krizi sonucunda yaşamını yitirdi. Sanatçı Bakü’de toprağa verildi. Cenaze törenine Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, eşi Tamara Sinyavskaya ve ilk evliliğinden olan kızı Marina da katıldı. Yurtdışından, genel itibarıyla eski SSCB devletlerinden binlerce hayranı cenaze için ülkeyi ziyaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x