Kediler neden salatalıktan korkuyor?

Bu tür videolar uzun zamandır özellikle popüler hale geldi. İnsanlar onlara baktıktan sonra kendilerine tek bir soru soruyorlar: Salatalık kedileri neden bu kadar korkutuyor?

Modern zoopsikologların görüşlerini inceledik ve artık bu konudaki tüm efsaneleri ortadan kaldırmaya hazırız.

Kediler salatalıkta ne görür?

İfadeler kulağa tuhaf geliyor ama doğru. Bazı insanlar kedilerin bu sebzeyi farklı algıladıklarına inanıyor. Mesela onda bir hayvan yani yılan görüyorlar. Kedileri korkutup kaçmalarını ve saklanmalarını sağlıyor. Ancak zoopsikologlar bu teorinin gerçeğe uymadığına inanıyor. Gerçek şu ki, kediler olağan varoluş koşullarında yılanları avlar ve hatta onları yer. Bu nedenle kendi avlarına karşı doğuştan bir korkuları yoktur. İçgüdüsel düzeydeki bu tür bilgiler evcil kedilere aktarılır. Bu nedenle mırıldansalar ve salatalığın içindeki yılanı tanısalar bile bu onların kaçmasına neden olmayacaktır. Bu yüzden böyle bir teoriyi unutmak daha iyidir.

Çoğu hayvan psikoloğuna göre kedilerin salatalıktan korkmasının nedeni sıradan bir korkudan kaynaklanmaktadır. Mırıldayan bir kedinin sakince yemek yediğini, kendini yaladığını, uyuduğunu veya alıştığı diğer şeyleri yaptığını hayal edin. Çevresindeki ortam tanıdıktır, etrafındaki insanlar da ünlüdür. Ve sonra aniden kedinin önünde tanıdık olmayan bir nesne belirerek kafasını karıştırır.

Sonuç olarak mırıldanan kedi korkar. Ve bunda salatalığın kendisi değil, sürprizin banal etkisi rol oynuyor. Yani kedinin üzerine salatalık yerine aniden ve kolayca başka bir şey de koyabilirsiniz. Kedinin korkacağı neredeyse kesindir.

Deney tehlikesi: İnsanlar kedilerin salatalıktan korktuğunu gösteren videoları komik buluyor. Ancak bu durumda mırıldamak açıkça gülünecek bir konu değildir. Uzmanlar, bu tür deneylerden dolayı kedinin ruhunun önemli ölçüde zarar görebileceğinden eminler. Özellikle duygusal durumu zaten sürekli değişime maruz kalan bir yavru kedi veya kedi ise. Bu yüzden mırıldayan kedinizle deneme yapmamak daha iyidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x